logo_vvn_metdescr_gewoon

Meld je aan voor de nieuwsbrief!

Inloggen

Contactinformatie

Zorgleefplanwijzer.nl
Postbus 8212
3503 RE UTRECHT
Telefoon: (030) 291 90 50
> e-mail


een initiatief van:

logo_vvn_metdescr_gewoonzorgvoorbeter

RSS

Impressie studiemiddag Vaardig in kwaliteit van leven

50 verzorgenden en teamleiders namen deel aan de studiemiddag ‘Vaardig in kwaliteit van leven'. Een middag vol tips, ideeën en uitwisseling over werken met het zorgleefplan. Een impressie.

Hoe blijf je geconcentreerd op de verantwoorde zorg die je wilt bieden ondanks de dagelijkse drukte, administratieve klussen en onverwachte zaken? Hoe houd je teamleden betrokken? Deze thema's stonden centraal tijdens de middag.

acteurLudieke opening

De 80-jarige ‘ cliënt' meneer Pablo gaf op ludieke wijze de aftrap van de studiemiddag. Hij vertelde over zijn geliefde Doortje, medebewoonster in het verzorgingshuis, met wie hij lief en leed deelde. Hij verhaalde over zijn leven en culturele achtergrond. Met een virtuoos gitaarspel stal hij de harten van de deelnemers. Nilo Berkal treedt op in verzorgings- en verpleeghuizen en heeft zich verdiept in de aspecten van het leven van ouderen. Na deze opening volgde elke deelnemer één van de drie workshops.


Workshop ‘Jij maakt het verschil'

De voornaamste vraag van teamleiders is hoe zij hun team mee kunnen krijgen in vernieuwingen. Tijdens de workshop kwam naar voren dat teamleiders eigenlijk te hard werken. Ze maken te weinig gebruik van de ideeën van teamleden. Met een specifieke techniek is geoefend om ideeën van het team te gebruiken om meer aandacht te hebben voor het welzijn van de cliënt. De zogenaamde ‘schaalvraag'. Je vraagt je teamlid zichzelf een cijfer te geven voor de zorg die zij (wij) heeft voor de cliënt.

Het is daarbij belangrijk om de juiste vraag te stellen aan een contactverzorgende:

‘Hoe goed slaag jij erin de cliënt te ondersteunen om te leven zoals hij dat wil?' Het teamlid geeft intuïtief een cijfer. Vervolgens vraag je: Kun je toelichten waarom je een ... geeft? Het wordt dan duidelijk wat wel en niet goed gaat. De kunst is het om door te vragen: Weet je genoeg van wat de cliënt belangrijk vindt? Wat zijn voorkeuren zijn? Lukt het je om daarbij te ondersteunen? Welke mogelijkheden zie jij?

Dan volgt de vraag: Stel dat je volgende week jezelf een punt hoger geeft voor de kwaliteit van je ondersteuning: wat zou er dan anders / beter gaan? Het is de kunst om dan niet zelf als teamleider met oplossingen te komen maar de creativiteit van de verzorgende zelf te benutten. Gewoon door alleen maar goede vragen te stellen!

In de workshop hebben we dit in rollenspelen geoefend. De teamleiders waren verbaasd over het effect: verzorgenden blijken zeer betrokken bij de cliënt en zeer creatief in het verzinnen van oplossingen!

Workshop ‘ Welzijn, en dan?'

Els Nugter, werkzaam als activiteitencoördinator bij het zorgcentrum Het Mennistenerf in Zaandam, vertelde over de ervaringen met het zorgleefplan. ‘We hebben beter inzicht gekregen in de zorgvraag van bewoners, de mensen zijn meer tevreden', aldus Els. Er werd al langer vraaggericht gewerkt.

Uit gesprekken met bewoners kwam naar voren dat een aantal mensen zich om verschillende redenen niet thuis voelde in de grootschalige activiteiten die voor alle bewoners in het zorgcentrum georganiseerd werden. Het activiteitenaanbod is inmiddels aangepast. Er zijn nu ook kleinschalige activiteiten zoals een kerstdiner voor 5 à 8 bewoners. Op de vraag ‘Wat doe je zelf aan welzijn?' antwoordden deelnemers in de workshop dat zij doorvragen in gesprekken met de cliënt. Ze denken meer in mogelijkheden en hebben aandacht voor de achtergrond van de cliënt.

Workshop ‘ Hoe doe jij het?'

Het uitgangspunt van de normen verantwoorde zorg stond hier centraal: ‘Mijn cliënt heeft de regie'. Hoe gaat dit in de praktijk en lukt het je? Een van de aanwezigen gaf een voorbeeld uit een thuiszorgsituatie: een mevrouw, die steeds moeilijker de trap op en af komt, wil boven blijven slapen. De verzorgende vindt dat gevaarlijk. Wie is verantwoordelijk als zij valt, vraagt zij zich af.

De meningen waren verdeeld. Sommigen vonden dat de regie en verantwoordelijkheid bij de cliënt ligt en de verzorgende zich daaraan aan moet passen. Anderen waren van mening dat er een gesprek met de familie moet komen om de situatie te wijzigen en mevrouw beneden te laten slapen. Enkele vragen van deelnemers waren: ‘Kan ik de keuze van de cliënt accepteren? Kan ik me wel voldoende inleven in de cliënt? Zijn er grenzen aan de regierol van de cliënt? Wanneer betrek je de familie? Waar zit ruimte voor mijn inbreng?'

Afsluiting middag

Kunstenaar Jaap Scheeren sloot de middag af. Hij publiceerde het boekje Oma Toos: een fotoverslag van zijn oma, geïllustreerd met korte handgeschreven briefjes.

0 Stemmen

0 Reacties

Plaats een reactie


     
    • Stel je vraag
    • Stel je vraag